• rekruracja-2.jpg
  • rekruracja-3.jpg
  • rekruracja-4.jpg
  • rekruracja-5.jpg

Cukiernik

W drodze do szkoły albo podczas spacerów zawsze lubiłem przyglądać się wystawom mijanych cukierni. Pięknie udekorowane torty, ciasta i ciasteczka tak bardzo mi się podobały i tak mi smakowały, że postanowiłem samemu nauczyć się robić takie cudeńka. Dlatego zostałem cukiernikiem.

 

Dekorowanie gotowych ciast to ostatni etap ich produkcji, najpierw trzeba je upiec. Po odważeniu odpowiedniej ilości potrzebnych surowców muszę je dokładnie wymieszać, ściśle przestrzegając zawartych w przepisie zaleceń – niektóre ciasta wyrabia się krócej, inne dłużej. Pomyłka w ilości składnika, zbyt krótkie albo za długie mieszanie, zła temperatura pieczenia… – wszystko to może sprawić, że zamiast pięknie wyrośniętego ciasta wyciągnę z piekarnika zakalec.

 

Po wymieszaniu składników muszę uformować ciasto lub ciasteczka w kształt, jaki sobie wcześniej wymyśliłem i upiec je lub usmażyć na odpowiednim rodzaju tłuszczu. Do moich obowiązków należy także przygotowywanie rozmaitych mas i nadzień, takich jak kremy, marmolady, galaretki. Kiedy wszystko jest już gotowe, zaczynam najbardziej kreatywną część mojej pracy, czyli ozdabianie tortów, ciast i ciasteczek. Robiąc wypieki na zamówienie klienta, czasem muszę ściśle realizować jego projekt, innym razem mam wolną rękę i mogę popisać się swoim talentem.

 

Muszę ciągle rozwijać swoje umiejętności i orientować się w nowych trendach w cukiernictwie, żeby móc tworzyć i dekorować moje wyroby tak, aby wyglądem i smakiem zachwycały klientów.

 

Polecamy film o zawodzie cukiernik:

https://www.youtube.com/watch?v=Klj4tWMsBvQ